Spalio 17 d. 17-20 val., Valstybės pažinimo centras, Totorių g. 28, Vilnius
Spalio 17-ąją pirmąkart visame pasaulyje bus minima UNESCO Tarptautinė nematerialaus kultūros paveldo diena. Šia proga Valstybės pažinimo centras ir Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija pristatys parodą ir dokumentinį filmą „Ka(l)bantys sodai“, skirtą šiaudinių sodų tradicijai, prieš vienerius metus įrašytai į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.
Renginio programa
17 val. LR Prezidentūros Kolonų salėje (įėjimas iš Totorių g. 28 ) sodų rišėja Marytė Liugienė pristatys dokumentinį filmą „Ka(l)bantys sodai“ (aut. Marytė Liugienė, rež. Donatas Simaitis, 2024, 27 min) ir vyks filmo premjera.
18 val. vyks trumpa diskusija/ pokalbis su parodos „Ka(l)bantys sodai“ kūrybine grupe apie šiuolaikines nematerialaus kultūros paveldo interpretacijas (moderatorė Milda Valančiauskienė). Renginio dalyvius pasveikins Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos kanclerė Agila Barzdienė ir Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi. Autorines kompozicijas kanklėmis atliks Žemyna Trinkūnaitė.
Į filmo ir parodos pristatymo renginį kviečiami visi norintys. Būtina su savimi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Rekomenduojame atvykti renginį anksčiau, bent 15-20 min. prieš prasidedant renginiui.
Apie parodą
Parodą „Ka(l)bantys sodai“ kūrė jungtinė menininkų, kultūros operatorių ir sodų tradicijos puoselėtojų grupė, kuri šioje ekspozicijoje siekė suderinti šiuolaikinę ir tradicinę nematerialaus kultūros paveldo perspektyvas, priartinti paveldo sampratą prie įvairaus amžiaus žmonių, įskaitant vaikus ir jaunimą.
„Mūsų lankytojai parodoje kviečiami stabtelti, atsikvėpti nuo intensyvaus gyvenimo ritmo ir pasinerti į meditatyvius garso, vaizdo projekcijų, teksto pasakojimus ir šiaudinių sodų gyvenimo kelionę, kurioje interaktyviai prabils paslaptingi šiaudinių sodų simboliai, meistrai ir sodų sergėtojas – Pasaulio kūrėjas“, – apie tai, ko galima tikėtis parodoje, pasakoja Valstybės pažinimo centro ekspozicijos turinio kūrėjas ir vienas iš parodos kuratorių Aurimas Lukminas.
Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos kultūros programų vadovės ir taip pat šios parodos kuratorės Mildos Valančiauskienės teigimu, UNESCO nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo tikslas – stiprinti paveldą puoselėjančias bendruomenes, skatinti pripažinti ir tinkamai įvertinti tradicinę meistrystę, meninę, kultūrinę ir socialinę tautodailės reikšmę:
„Parodoje žinomų tautodailininkų ir sodų meistrių – Marytės Liugienės, Vidos Sniečkuvienės, Zitos Kumpelienės – darbai bei medžio meistro Raimundo Blažaičio kūriniai įves į kontempliatyvų vaizdo ir garso pasakojimą apie šiaudinių sodų simboliką, jų kūrybos procesą ir paskirtį; pasakojimą, kuris atvers lankytojams ne tik estetines, bet ir gilumines sodų ir tradicinės kultūros prasmes“.
Visą parodos laikotarpį ekspozicijos Ka(l)bantys sodai“ lankytojai taip pat galės pamatyti dokumentinį filmą ir Lietuvos banko monetų kolekciją, skirtą Lietuvos materialaus ir nematerialaus paveldo vertybėms, įrašytoms į UNESCO sąrašus. Šioje kolekcijoje tarp kitų aštuonių monetų – ir pati naujausia, šių metų rugsėjo 25 d. išleista, 2 eurų nominalo moneta, skirta šiaudinių sodų tradicijai.
Sodų rišimo edukacijos
Parodos eksponavimo laikotarpiu Valstybės pažinimo centre numatomos šiaudinių sodų tradicijai skirtos edukacijos.
Parodos lankymas
Paroda Valstybės pažinimo centre bus atvira lankytojams nuo spalio 19 d. ir veiks iki 2025 liepos 1 d. Darbo dienomis Valstybės pažinimo centro lankytojams būtina išankstinė registracija, savaitgaliais centro ekspozicijos atviros visiems, išankstinė registracija nereikalinga. Daugiau informacijos ir darbo laikas – www.pazinkvalstybe.lt.
Projektą finansavo: Lietuvos kultūros taryba ir LRPK Valstybės pažinimo centras
Parodos kuratoriai ir idėjos autoriai: Aurimas Lukminas ir Milda Valančiauskienė
Parodos kūrybinė grupė: „Tolyn Gilyn“ (meninių sprendimų konsultantai, parodos ir koncepcijos bendraautoriai), Milda Valančiauskienė (parodos ir koncepcijos bendraautorė, garso tekstų autorė), Saulius Valius (parodos ir koncepcijos bendraautoris, architektas), Iveta Jasiūnaitė-Milerė (grafikos dizainerė), Birutė Kapustinskaitė (vaizdo projekcijų tekstų autorė), Martynas Norvaišas (vaizdo projekcijų kūrėjas), Andrius Šiurys (kompozitorius), Asta Valiukevičienė (konsultantė), Vida Sniečkuvienė (sodų rišėja, tautodailininkė, konsultantė), Marija Liugienė (sodų rišėja, tautodailininkė, konsultantė), Zita Kumpelienė (sodų rišėja, tautodailininkė), Raimundas Blažaitis (medžio meistras, tautodailininkas), Jurgita Juškevičienė (redaktorė), „Okas Language Solutions“ (anglų k. vertimas).
Roberto Dačkaus | LR Prezidento Kanceliarijos nuotr.