UNESCO ir Pasaulinė klimato kaita

Klimato kaita veikia mūsų aplinką, visuomenes, gamtos ir kultūros paveldą. Ieškant sprendimų neigiamiems veiksniams sušvelninti ir prisitaikyti prie besikeičiančių sąlygų, būtinas požiūris, jungiantis pagrįstą, nešališką mokslą su daugybe aplinkosauginių, ekonominių, informacinių, socialinių, požiūrio ir elgesio faktorių. Visi UNESCO skyriai, regioniniai biurai, centrai ir institutai vienu ar kitu aspektu imasi klimato kaitos klausimo. UNESCO veikia kaip unikalus forumas klimato kaitos ir jos poveikio aplinkai ir visuomenei sprendimams ieškoti. Savo veiklą šioje srityje organizaciją grindė ketveriems metams sudaromomis Veiksmų Strategijomis dėl klimato kaitos, kurios buvo atnaujinamos nuo 2008 iki 2021 m. 

UNESCO veikla klimato kaitos koncentruojasi ties trim svarbiausiais tikslais:

  • su klimato kata susijusių duomenų bazės mokslo, vertinimų, tyrimų, stebėsenos ir išankstinio įspėjimo tikslais kūrimu ir palaikymu;
  • klimato kaitos įvertinimo ir prisitaikymo jai skatinimu, taip pat švietimo ir visuomenės informavimo priemonėmis bei
  • pastangomis diegiant klimatinio neutralumo (climate-neutral) požiūrį pačioje organizacijoje – tai bendra Jungtinių Tautų sistemos strategija, kuria siekiama savo pavyzdžiu skatinti šio požiūrio taikymą organizacijos administravime ir veikloje per trijų pakopų sistemą: šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos inventorizavimas, emisijų mažinimas ir poveikio kompensavimas.

UNESCO reikšmingai prisideda prie Jungtinių Tautų Klimato kaitos konferencijos (COP) orgaizavimo ir nutarimų įgyvendinimo savo ekspertiniais pajėgumais, valstybių ir organizacijų tinklais.